The Soldier's Details

Surname:
MacKinnon
First Name:
Graham Charles
Nick Name:
Speed
Rank:
Lieutenant
Regimental #:
WX3707
Company:
'B' Company
Enlisted:
10.06.1940
Discharged:
8.02.1946
DOB:
10.12.1916
Place of Birth:
Bridgetown, Western Australia
Father's Name:
Charles Archibald MacKinnon
Mothers's Name:
Rhoda Myrtle MacKinnon
Religion:
Methodist
Pre-war Occupation:
Salesman
Singapore:
Selarang Camp Changi, Johore Bahru, Adam Park, Selarang Barracks Changi, Kranji Hospital Woodlands (pellegra 29.5.1944), Changi Ghaol Camp
POW#:
1 /10159
Return Details 1945:
Singapore-Labuan by aircraft, Labuan-Morotai-Sydney, 2/1st H.M. Australian Hospital Ship Wanganella, Sydney-Melbourne-Perth by ambulance train.

General Description

Graham and Mary – News Chronicle January 1992

 

Graham Charles MacKinnon CMG ED (10 December 1916 – 27 June 1992) was an Australian politician who was a Liberal Partymember of the Legislative Council of Western Australia from 1956 to 1986. He served as a minister in the governments of David Brand and Charles Court.

After the war’s end, Graham moved to Bunbury, where he owned a caravan manufacturer and later managed a sewing machine company. He was also president of the local branch of the Returned Services League (RSL)

 

Graham post war

 

 

Graeme MacKinnon died at the end of June 1992.  He was elected President of 2/4th in April 1992 for a second year and sadly resigned due to illness during June.

Camp Locations:

  • Adam Park Camp - Singapore
  • Changi Gaol Camp - Singapore
  • Johore Bahru, - Malaysia
  • Kranji Camp Woodlands - Singapore
  • Selarang Barracks Changi - Singapore
  • Selarang Camp Changi - Singapore
Back